Info koostisosade kohta
Kõrbe-teelehe seemnekestad
Mis on kiudained?
Kiudaineteks nimetatakse taimsetes toiduainetes sisalduvaid süsivesikuid (polüsahhariide). Kiudained on soolestikule asendamatuks abiliseks: nimelt aitavad need toidul sooltes kergemini ja pehmemalt liikuda, säilitavad niiskust ja kiirendavad soolesisu liikumist. Kiudained seovad toidujääke jämesooles ning eemaldavad kahjulikud ja ülearused ained, mis koos kiudainetega kiiremini organismist väljutatakse. Kiudaineid nimetatakse tihti ka looduslikuks soolestikuluuaks. Täiskasvanu vajab umbes 25–30 grammi kiudaineid päevas. Meie inimesed tarbivad tavaliselt sellest kogusest vaid poole.
Kui inimene toidust kiudaineid ei saa, võib toitumist täiendada ka taimedest saadud puhaste kiudainetega. Ühtesid pea kõige väärtuslikumaid kiudaineid saadakse Kõrbe-teelehe (Plantago ovata) seemnekestadest. Need paistavad silma oma üliõrna mõju poolest, imavad eriti palju vett ning on viskoossed. See tähendab, et kiud moodustavad geelja massi ilma soolestikku ärritamata ja ebameeldivaid tundeid põhjustamata ning pehmendavad soolesisu ja kiirendavad tõhusalt selle väljutamist. Nisukliid näiteks ei ima vett, vaid stimuleerivad soolestiku tööd. Sooltes liikudes kraabivad need soolte seinu ja stimuleerivad niimoodi peristaltikat. Olgugi et see protsess on täiesti loomulik, võib siiski ette kujutada, et tundliku soolestiku korral võib niisugune ärritus olukorda veelgi halvendada..
Millal Kõrbe – teelehe seemnekestade kiudainete täiendav tarvitamine eriti kasulik on?
- Kõhukinnisusele kalduvuse korral.
Kiudained imavad suures koguses vett, pehmendavad ja suurendavad soolte sisaldist ning lihtsustavad selle väljutamist. See on turvaline viis roojamise kergendamiseks raseduse ajal, hemorroidide korral ja muudel juhtudel. - Kaalu langetamisel.
Kiudained ei sisalda organismi poolt omastatavaid kaloreid, kuid paisuvad ja täidavad mao ning tekitavad täiskõhutunde. Õrnatoimelised Kõrbe-teelehe seemnekestade kiudained imavad eriti palju vett, seepärast piisab ka nende väga väikesest kogusest 10–30 minutit enne sööki ning täiskõhutunde tekkimiseks kulub palju väiksem kogus toitu. - Soolestiku puhastamisel ja detoksikatsioonil.
Kiudained kiirendavad seedimata ainete, sealhulgas ka toksiinide ja teiste saasteainete liikumist soolestikus ja sealt eemaldumist.
Taimsed seedeensüümid
Seedeensüüme toodetakse seedeelundkonnas (kõige rohkem kõhunäärmes) ning saadakse taimsest toortoidust. Taimset päritolu seedeensüümid on toidu lagundamisele kaasa aitavad looduslikud ained. Igas termiliselt töötlemata taimetoidus on erinevad ensüümid, tänu millele seda kergemini lagundatakse ja paremini omastatakse. Nii kulutab organism oma seedeensüüme vähem ning kõhunääret ja teisi seedenäärmeid ei koormata üle. Kuid mitte kõiki toiduaineid ei saa toorelt süüa või siis lihtsalt ei söö me neid piisavas koguses. Ensüümide ebapiisavat hulka saab kompenseerida, kui looduslikku päritolu taimseid seedeensüüme lisaks võtta.
Lepicol Plus sisaldab:
- seedetegevust parandavat ingverijuurikat;
- apteegitilli seemneid, mis lisaks seedimise parandamisele on kasulikud ka kõhupuhituse ja gaaside kogunemise korral;
- spasmolüütilise toimega piparmündilehti, mis aitavad jagu saada seedehäiretest.
Toidulisand sisaldab ka papaiadest saadavat papaiini, ananassidest saadavat bromelaiini ja peedist saadavat betaiinhüdrokloriidi.